Dofinansowanie na zatrudnienie niani. Jak je otrzymać?

Właśnie skończyła się jedna z najpiękniejszych pór roku - lato. Jeszcze do niedawna niektórzy z nas mogli cieszyć się wakacjami! Wrócił czas szkoły, przedszkola, żłobka. Niektórzy jednak zdecydowali się na pomoc opiekunki do dzieci.


Wakacje - nie dla rodziców

Moje pociechy jeszcze uczęszczają do przedszkola. Co za ulga. Wakacje trwają tylko miesiąc. Wolne w pracy mogę wziąć ja, potem mąż. Jesteśmy też w uprzywilejowanej sytuacji - mamy babcie.

Ale co zrobić, gdy dzieci są w wieku szkolnym i wakacje trwają dwa miesiące? Kolonie - nie zawsze jest miejsce, nie zawsze pieniądze. I niestety albo stety, kolonie trwają zazwyczaj tydzień. 

Ewidentnie rodzice muszą się gimnastykować na prawo i lewo. Sama zastanawiam się jak się zorganizuję w przyszłych latach, kiedy nadejdą dwa miesiące wakacji. Dla dzieci czas beztroski, dla rodziców planowania jak na wojnę.

A co gdy nie ma jeszcze żłobka i przedszkola?

A dodatkowo nie ma babci/dziadka/cioci, którzy mogliby pomoc? I tu pojawia się propozycja rządowa. Dofinansowanie do niani. Sama nigdy z niego nie korzystałam, gdyż dowiedziałam się o tej możliwości dopiero niedawno.


 

Kto może korzystać z dofinansowania?

Rodzice bądź opiekunowie, których dziecko:

- ma od 20 tygodni do 3 lat. Wyjątkowo, gdy dziecko nie może pójść do przedszkola, bo np. się nie dostało, to dofinansowanie obejmuje dzieci do ukończenia 4 lat;

- nie są na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym;

- nie są tzw. zawodową rodziną zastępczą;

- nie korzystają z innych ulg aktywizacyjnych, czyli nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna;

- spełniają 1 z poniższych warunków:

- są zatrudnieni na umowę o pracę/zlecenie,

- prowadzą działalność pozarolniczą,

- prowadzą działalność rolniczą ( wyjątkiem są osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników).

Skorzystać z dofinansowania można niezależnie od sytuacji życiowej.

Dofinansowanie

Wysokość dofinansowania zależy od wynagrodzenia niani i daty zawarcia z nią umowy. Szczegóły >>> TUTAJ.

Z dofinansowania zapewne warto skorzystać, jest to ulga, która przy wydatkach na dzieci na pewno będzie pomocna. Korzystaliście już z tej ulgi czy dopiero się o niej dowiedzieliście?


Autor: Anna Polcyn
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Prezenty handmade. Gdzie warto kupić

Historia imienia, czyli jak wybrać imiona dla bliźniaków?