TRYB JASNY/CIEMNY

Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży? Darmowe badania, leczenie, zmiana lekarza

Niby wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że w związku z ciążą zaczynają im przysługiwać nowe prawa, ale nie każda wie o wszystkich. Co należy się kobietom w ciąży? Czego powinnyśmy oczekiwać?
opieka lekarska w ciąży, jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży
Zostałam trójpakiem. W moich rękach było już nie tylko moje zdrowie, ale jeszcze dwóch innych osób. Zdrowe odżywianie, zerwanie z nałogami i spokój to podstawa. Podstawą jest także wybranie dobrego lekarza, najlepiej takiego, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży bliźniaczej. W końcu ciąża mnoga jest ciążą o podwyższonym ryzyku!

Dobry lekarz to podstawa

Droga mamo nie zapominaj o badaniach i stosuj się do zaleceń lekarza! Nie jesteś pewna tego, co mówi? Skonsultuj się z innym, ale błagam nie zasięgaj opinii w internecie. Inne mamy w wirtualnej rzeczywistości mogą pomóc, doradzić, ale nie są one specjalistkami. Koniec końców lekarz wie najlepiej, co dla trójpaka najlepsze, w końcu po coś studiował te kilka długich lat na medycynie. Warto wiedzieć, że lekarza, pielęgniarkę czy położną, o ile nam nie odpowiada, możemy zmienić trzykrotnie w roku kalendarzowym! Kolejne, częstsze zmiany są już związane z kosztami.

Mamy leczą się za darmo

Warto także pamiętać, że każda mama spodziewająca się dziecka, jak i w czasie porodu oraz połogu jest objęta darmową opieką lekarską i wszystkie badania są nieodpłatne nawet, jeżeli jest nieubezpieczona! Co ciekawe mamy mają też darmowe przywileje stomatologiczne, w tym czasie obowiązują dodatkowe świadczenia m.in. leczenie kanałowe.

Jak to jest z tymi szpitalami klinicznymi?

Z moimi bąblami w trakcie ciąży, a później porodu wylądowałam w szpitalu klinicznym. O zgrozo uczący się na mnie studenci. Przerażało mnie to. Z drugiej strony muszą się na kimś uczyć, prawda? Kiedy lekarz podsunie Wam do podpisania zgodę wcale nie musicie jej podpisywać. Można też zgodzić się lub nie na badanie przez studentów czy też samą ich obecność podczas badania. Jeżeli nawet podpisałaś zgodę, ale zmieniłaś zdanie przed badaniem, to nie problem. Masz do tego prawo! To ważne, bo wiem z własnego doświadczenia, że niektóre panie będące ze mną na oddziale szpitala klinicznego myślały, że nie mają wyjścia. Wyjście jest zawsze, bo najważniejszy jest komfort ciężarnej, a co za tym idzie dziecka. U lekarza podczas badań nie trzeba być samym, jeżeli obecność kogoś bliskiego nam pomoże, to mamy prawo mieć ją obok podczas badań, jak i podczas porodu. Wyjątkiem jest tutaj nieplanowana cesarka, wtedy niestety osoba towarzysząca musi czekać poza salą operacyjną.

Mama ma wpływ na wszystko

I co najważniejsze: nie bójmy się pytać! Każdy lekarz czy położna ma obowiązek wyjaśnić Ci nie tylko, na czym polega badanie, jakie mogą być jego konsekwencje, ale i dokładnie wytłumaczyć Ci każdą Twoją wątpliwość. Rzeczywistość pokazuje, że nie każdy lekarz to anioł chcący odpowiadać na pytania, ale nie wstydź się ani nie bój go pytać. To jego obowiązek by wszystko Ci wyjaśnił i nic przed Tobą nie ukrywał. Na wszystko masz wpływ, na to jak Cię badają, jakie zabiegi wykonują i kogo informują o Twoim stanie zdrowia.
 
Autor: Anna Polcyn

Komentarze

 1. nie jestem mamą (ani w najbliższej przyszłości nie planuję być) ale dobrze wiedzieć co i jak.Bardzo przydatny artykuł :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny tekst. Sama będąc w ciąży trafiłam na świetnych lekarzy i szpitalny personel, który służył pomocą i radą ale nie wszyscy mają takie szczęście i nie wszyscy znają swoje prawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Trzeba wiedzieć do czego mamy prawo i z tego korzystać :)

   Usuń
 3. Świetny artykuł, na pewno bardzo przydatny dla wielu przyszłych mam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny artykuł! Mi jeszcze daleko do macierzyństwa, ale dla kobiet spodziewających się maluszków naprawdę fajne rady ☺️
  Pozdrawiam!
  www.swiatwedlugidoli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochana, bardzo przydatne informacje! Ciązę planuję w ciągu najbliższych kilku lat, w więc dobrze wiedzieć jakie mamy prawa. Co do szukania wiedzy w internecie, to ja bardzo często korzystam w przypadku choroby. Ale w czasie ciąży można dodatkowo się niepotrzebnie zestresować czytając "same tragedie" w internecie. Nie mówiąc o graficznych opowieściach z porodówki. Nie ma sensu zawracać sobie głowę tym, jak poród wyglądał u innych osób. Każda musi to przejść na swój sposób i mieć swoje doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, czasami można znaleźć takie rzeczy, że człowiek niepotrzebnie się stresuje :)

   Usuń
 6. ja juz wiecej dzieci nie planuje:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dały w kość? A tak na poważnie, ja na razie też podtrzymuję takie stanowisko ;)

   Usuń
 7. Ja już nie planuję więcej ciąż, mimo, że zawsze chciałam mieć trójkę dzieci. Syn urodził się o czasie i zdrowy, córka była z ciąży bliźniaczej z zespołem TRAP i PPROM i od początku miałam masę "przygód" i prawie całą ciążę przeleżałam w szpitalu 130 km od domu. Niby dziś jest wszystko w porządku, jednak wspomnienia i przeżycia były tak traumatyczne, że teraz bym się bała ponownie zachodzić w ciążę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musiało być trudne, szczególnie tak daleko od domu. Cieszę się, że już jest wszystko w porządku :) Wszystkiego dobrego!

   Usuń
 8. Warto wybrać dobrze jeszcze przed pierwszą wizytą, ale jak nam, mamom coś nie pasuje - to nie ma co zwlekać ze zmianą lekarza prowadzącego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem szczesliwa mama 7letniej Wiktorii. Nie wykluczam ponownego zajscia w ciaze,ale najpierw musze znalezc odpowiedniego kandydata.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele kobiet nie wie o swoich prawach jakie przysługują przyszłym rodzicom. Myślę, ze powinno to być nagłaśniane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też sądzę, że większość kobiet powinno o tym wiedzieć

   Usuń
 11. Opinie w internecie nie raz aż za bardzo mieszają nam w głowach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba umieć się zdystansować do tego, co jest w internecie i polegać na tych informacjach, które mają potwierdzone źródła.

   Usuń
 12. Najlepsze prawo, to prawo do zwolnienia lekarskiego. W ciąży czułam się tak źle, że jak chodziłam do pracy myślałam, że oszaleję. Miałam np tak okropne mdłości, że trudno było mi znieść perfumy i dym papierosowy, a tego trudno uniknąć. Cieszę się, że mogłam iść szybko na zwolnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. W Polsce jest bardzo łatwo z uzyskaniem zwolnienia w ciąży, gdy się kobietą źle czuje.

   Usuń
 13. Dobrze, że powstają takie artykuły. Należy znać swoje prawa (i obowiązki ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy post, to prawda kobiety w ciąży nie do końca wiedzą jakie mają prawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jest to bardzo ważny temat dla kobiet, które są w ciąży, albo chcą mieć dziecko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, a często kobiety o wielu rzeczach nie wiedzą

   Usuń
 16. Niestety u mnie to bywa tak że niby należy się darmowa opieka , ale najbliższe terminy są takie że przy dobrych sposobnościach w czasie ciąży odbyła by się 1 wizyta :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciąża przyspiesza wizytę. Np na NFZ do endokrynologa są ogromne kolejki, ale kobieta w ciąży jest poza kolejką. A przynajmniej tak powinno być.

   Usuń
 17. Myślę, że to powszechny problem i dotyczy nie tylko kobiet w ciąży. Większość z nas nie zna swoich praw, czy tego, co nam przysługuje.

  OdpowiedzUsuń
 18. Co prawda w planach nie mam zostania mamą ale spotkałam się na przykład u dentysty, że Pani doktor się podśmiewała, że kanałowe w ciąży bym miała za darmo a tak muszę zapłacić :) mimo wszystko informują o prawach i jak by nie było zaletach bycia w ciąży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami informują, a czasami nie. Wiele zależy od lekarza.

   Usuń

Prześlij komentarz

Wybrane dla Ciebie

instagram

Copyright © Widzę Podwójnie