TRYB JASNY/CIEMNY

Jakie zabawki dla dzieci? Czym się kierować przy wyborze?

Półki sklepowe uginają się od zabawek, dziecięce pokoje są pełne wszystkiego, ale co tak naprawdę podoba się dzieciom? Jakie zabawki wybrać dla dzieci? Czym się kierować?

Żeby nie było, ja też idealna nie jestem, czasem także popadam w zakupowy szał. Bo ładne, bo dzieci chcą. A jakże często chcą na chwilę, a potem wszystko ląduje w kącie?

 

zabawki dla dzieci

Garnki lepsze niż zabawki

No tak. Ileż z nas przeszło ten etap u szkrabów - wszystko, co nie jest zabawką, jest o wiele ciekawsze! Tego dowodzi także lista The Strong - National Museum of Play w Rochester, w stanie Nowy Jork. Znajdują się na niej najlepsze zabawki świata - National Toy Hall of Fame. Co roku wybierana jest inna zabawka i tak: w 2005 r. - zabawką roku zostało kartonowe pudło, w 2007 r. - latawiec, w 2008 r. - patyk, w 2009 r. - piłka, w 2011 r. - koc, w 2014 - bańki mydlane, w 2017 samolot papierowy.

Czego to dowodzi? Że do szczęścia nie potrzeba wiele, najlepszą zabawką jest taka, która pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Bezpieczeństwo i tworzywo

Nie raz na blogu mówiłam o tym, że jestem większą zwolenniczką drewnianych zabawek niż tych plastikowych. Są bardziej trwałe i jednak bardziej eko. Przy kupnie musimy zwracać szczególną uwagę na to, czy zabawki są wykonane z dobrych i solidnych materiałów, czy nie mają elementów, które łatwo mogą odpaść i czy posiadają odpowiednie certyfikaty.

Interaktywne zabawki - nie zawsze dobre

Kiedy widzę malutkie dzieci ze smartfonami to aż serce mi się kraje. Rozumiem, że czasem to oznacza chwilkę ciszy i zajęcie dzieci np. bajkami, ale wielu rodziców nie nakłada żadnych limitów przed ekranami i zupełnie nie kontrolują, co dzieci oglądają, na jakie strony wchodzą, co udostępniają.  Ale ja dziś nie do końca o smaftfonach i tabletach.

Dzisiaj chcę się skupić na zabawkach interaktywnych. Wiele z nich jest naprawdę ciekawych i wartych kupna, jednak wszystko z umiarem. Kiedyś widziałam w sklepie zabawkę, która sama czytała bajki, można było na niej nagrać też swój głos. Niby nic, niby fajne. Jednak mi się od razu nasunęło pytanie - to już nie mamy czasu na czytanie dzieciom? Nie znajdujemy już chwili, by zrobić to samemu? Czy we wszystkim mają wyręczać nas zabawki? A gdzie budowanie więzi, wspólnych nawyków, także czytelniczych?

Nie ma zabawek dla dziewczynek i dla chłopców

Pamiętam, że u niektórych znajomych czy nawet rodziny szok wywoływały samochodziki u dziewczynek. A to nie dla chłopców? Ale dlaczego? Dziewczyny nie jeżdżą autami, nie mogą lubić samochodów? I odwrotnie, chłopcy nie mogą bawić się lalkami, nie mogą tak jak dziewczynki rozwijać w sobie empatii i opieki?

Takie stereotypy niestety jeszcze ciągle są w obiegu. Mam nadzieję, że już niedługo nikt nie będzie pamiętał o takim podziale. Wszystkie zabawki są dla wszystkich dzieci!

Oznaczenia wiekowe

To bardzo ważna informacja, gdy chcemy kupić dzieciom zabawki. Najczęściej te, które są polecane dla dzieci powyżej 3 lat mają małe elementy, którymi maluchy mogłyby się zakrztusić. Oznaczenia na grach i puzzlach są dobre orientacyjnie, pamiętajmy jednak, że to nie sztywne ramy. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia puzzle, podobnie jak jedna z moich córek, te dedykowane dla jej wieku mogą być już za łatwe.

 

Zapraszam także do lektury, o tym jak wybierać prezenty dla bliźniaków ;) >>>TUTAJ.


Autor: Anna Polcyn

Komentarze

Prześlij komentarz

Wybrane dla Ciebie

instagram

Copyright © Widzę Podwójnie