TRYB JASNY/CIEMNY

Doula - pomóc i wsparcie w ciąży, przy porodzie i w połogu

Słowo doula ma korzenie w starogreckim i dosłownie tłumaczy się je jako służącą, niewolnice. Doula służy niemedycznym wsparciem, także, a może przede wszystkim emocjonalnym.


Doświadczenie

Zapewnienie wsparcia niemedycznego, fizycznego i emocjonalnego opiera się w większości na doświadczeniu, ale doulą można zostać także kończąc studium – gdzie można poszerzyć swoje kompetencje. W Polsce od stycznia 2015 r. doula  funkcjonuje na liście zawodów [asystentka kobiety w czasie ciąży i porodu] – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie kwalifikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227).

Historia

Po raz pierwszy termin doula został użyty w latach 70. przez Danę Raphael w książce Tender Gift: Breastfeeding, opisując kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem. Dziś termin ten poszerzony jest o okres ciąży i porodu.

Marshall Klaus i John Kennel przeprowadzili w Gwatemali badania na temat „wpływu porodu na tworzenie więzi matki z dzieckiem”. Wnioskiem był duży i znaczący wpływ  wsparcia udzielanego rodzącej, który był bez skutków ubocznych. Faceci potrzebowali do tego badań, kobiety wiedzą, jak szalenie istotny wpływ ma wsparcie w tym szczególnym dla nas okresie.

Zawód ten wynika z potrzeby, którą kiedyś zapewniały matki i babki. W dzisiejszych czasach rodzina nie zawsze jest „pod ręką”, a co za tym idzie nie zawsze jest dostęp do potrzebnego wsparcia. Lekarz odpowie na wszelkie wątpliwości i pytania w zakresie medycznym, ale ciąża, poród i połóg to także kwestie niemedyczne. Szczególnie pierworódki mają wiele pytań i obaw. Sama pamiętam, że wiele rzeczy było dla mnie jedną wielką enigmą, niektóre rzeczy przychodziły instynktownie, ale moja mama ze swoim doświadczeniem była wielkim wsparciem.

W 2011 r. powstało Stowarzyszenie Doula, która zrzesza, dokształca i szkoli asystentki. Z inicjatywy stowarzyszenia powstała Akademia Wsparcia Okołoporodowego doula.edu.pl

Cena

Na rynku znajdziemy wiele ofert asystentek okołoporodowych. Cena za ich usługi waha się między 1000 zł a 3000 zł. Jest to jednak cena jednorazowa za całościową opiekę w danym okresie.

Korzystaliście z usług douli? A może dopiero planujecie? Co myślicie o takim wsparciu?

Autor: Anna Polcyn

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram

Copyright © Widzę Podwójnie