TRYB JASNY/CIEMNY

Dzieci do biblioteki!

Będąc dzieckiem, bibliotekę poznałam w szkole. Całą klasą odwiedziliśmy miejską bibliotekę i każdy założył własną kartę biblioteczną. Wtedy wypożyczanie książek kojarzyło mi się raczej z niezbędnymi lekturami.


Dzisiaj będąc już dojrzałym molem książkowym, chciałam pokazać swoim córkom magiczną krainę wyobraźni, do której jedno z wejść znajduje się w bibliotece właśnie.

Książki z biblioteki
Czytanki w pakiecie powitalnym dla przedszkolaków i broszura dla rodziców.


Karta małego czytelnika

Zawsze wypadało coś innego, niedawno z powodu pandemii biblioteki były zamknięte, ale nadszedł ten dzień. Dziewczyny wbrew pozorom były bardzo podekscytowane, fascynacje książkami chyba wyssały z mlekiem matki ;)


"Kopa" do pójścia i odwiedzenia biblioteki z dziećmi dała mi także akcja "Mała Książka - Wielki Człowiek". To kampania skierowana do przedszkolaków, by zachęcić ich do czytelniczej przygody.

Karta czytelnika
Karty do kultury i karty z naklejkami


Prezenty na miarę

Dzieci dostają nie tylko Kartę Małego Czytelnika, ale także wyprawkę czytelniczą. "W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki".

Tutaj znajdziecie więcej ciekawych projektów dla dzieci!

Dlaczego warto

Taka wyprawka czytelnicza to miły prezent na początek drogi z biblioteką. Ale najważniejsza wartość biblioteki to dostęp do krainy wiedzy i wyobraźni, a w niektórych bibliotekach także muzyki!
Bez względu na budżet możemy przeczytać ogrom ciekawych i niezwykłych pozycji. Możemy poznać pisarzy czy historię. Czasem kupujemy książki, bo chcemy mieć TEN egzemplarz przy sobie, albo jak ja, lubicie zakreślać ulubione fragmenty. Jednak są książki, które chce się przeczytać tylko raz, są takie na które nas w danej chwili nie stać lub po prostu chce się poznać coś nowego i w duchu zero waste, nie trzymać tego kurzącego się na półce, ale po przeczytaniu puścić dalej. Tak,biblioteka jest zero waste ;)

Biblioteka to nie tylko książki

To również ciekawe spotkania autorów i twórców, warsztaty dla dzieci i dorosłych. To miejsce, które ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wystarczy do niego zajrzeć i porzucić stereotyp przymusu czytelniczego lektur. Daj się zaprosić!

Bibliotekarz z podejściem


Chciałam jeszcze Wam powiedzieć o jednej istotnej rzeczy. O tym jak ważne jest podejście pracowników biblioteki. Pani podeszła do moich dziewczyn naprawdę profesjonalnie, to one dostały karty, nie załatwiała wszystkiego tylko ze mną. Spytała je o naklejki czy różne czy takie same. Nie podeszła do nich jak do jednej osoby, a niestety często to ludzie robią z bliźniakami. Z obsługi wszystkie byłyśmy zadowolone i z chęcią tam wrócimy.


A Wy kiedy ostatnio byliście w bibliotece? Zabraliście już tam swoje dzieci?

Dziewczynki wypożyczyły już swoje pierwsze książki i czekają na kolejną wizytę w bibliotece ;)

 

Autor: Anna Polcyn

Komentarze

 1. Też doskonale pamiętam jak w szkole miałam odwiedziny w bibliotece :) Również każdy miał swoją kartę biblioteczną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko korzystamy z biblioteki. Zdecydowanie bardziej wolimy mieć swoje książki, ale zapisane jesteśmy i czasem zdarza nam się coś wypożyczyć:) A sama akcja jest świetna i żałuję, że nie było jej, kiedy córka była młodsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biblioteka organizuje także takie akcje czytelnicze dla starszych dzieci. Zapraszam do zajrzenia do linku w artykule.

   Usuń
 3. Jako dziecko spędzałam.mnostwo czasu w bibliotece. Pracował tam cudowny Pan Jurek, który nauczył mnie, że w książkach jest magia i cały świat i wszystkie smaki ❤️

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubimy wizyty w bibliotece, dzieciaki mają swoje kart :) Tęsknimy bardzo za wizytami w naszej bibliotece i czytelni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moi rodzice od najmłodszych lat zaszczepili we mnie czytelnictwo właśnie przez takie małe gesty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miło wspominam swoją wyprawę do biblioteki jako dziecko. Dawno już w niej nie byłam, ale mam zamiar wybrać się właśnie z synkiem, kiedy ta pandemia już się trochę uspokoi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet teraz serdecznie zachęcam przy zachowaniu środków ostrożności ;)

   Usuń
 7. Kiedyś tylko biblioteka wchodziła w grę. Teraz prowadzę bloga i dostaję książki. Ale dzieci trzeba uczyć od małego, że jest takie fajne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze dostaje się to co się chce, a w bibliotece wybiera się samemu ;) Jakaś magia jest w bibliotece, zawsze odkryję tam jakąś perełkę.

   Usuń
 8. Może nie jako dziecko, ale jako nastolatka potrafiłam spędzać całe godziny przed półką z fantastyką, szczególnie, że biblioteka była obok pracy mojej mamy i tam na nią czesto czekałam po szkole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biblioteka może wprowadzić nas w świat czytelnictwa i zaczarować na długie godziny ;)

   Usuń
 9. Mój synek już od 2 lat ma swoją kartę biblioteczną. Zawsze gdy ja idę wypożyczyć książkę on dumnie kroczy obok mnie idzie na dział dla dzieci i wybiera sobie bajeczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! Dobry przykład od rodzica jest bezcenny :)

   Usuń
 10. Zapraszamy do bibliotek, ja akurat pracuję w dziale dla dorosłych, ale koleżanki z działu dziecięcego często organizują różne ciekawe akcje :) Teraz szykują niespodzianki na Walentynki, są różne kluby i warsztaty. Niestety statystki spadają i zapisów oraz odwiedzin jest coraz mniej :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego tym bardziej trzeba mówić o bibliotekach. Można tam znaleźć wiele ciekawych książek, ale i dużo atrakcji :)

   Usuń
 11. nas to chyba niestety ominęło, byliśmy w bibliotece i chociaż były plakaty to bibliotekarka słowem o tym nie powiedziała, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba było zapytać ;) pracownicy na pewno z chęcią by więcej opowiedzieli o tej akcji i zapisali Was ;)

   Usuń
 12. Mój syn korzysta z biblioteki szkolnej, którą mamy pod domem. W mieszkaniu też mamy sporo książek i lubimy czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biblioteki miejskie dodatkowo oferują wiele ciekawych zajęć ;)

   Usuń
 13. Przypomniałaś mi, że mamy takie książeczki do odebrania w bibliotece, ale jest ona zawsze zamknięta kiedy ja akurat obok niej przejeżdżam, do tego pandemia i nawet nie wiem, czy nie zostawić już tego pakietu dla innych.

  OdpowiedzUsuń
 14. Takie książeczki edukacyjne to świetny wybór na początek. Teraz jest tyle dostępnych, ze nic tylko przebierać,a potem wybierać te najlepsze i najciekawsze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiedzę dzieciaków można też budować jakimiś zadaniami, zabawami, czy też różnego rodzaju zagadkami. Można byłoby wejść na stronę https://kobietamawplyw.pl/podchwytliwe-zagadki-dla-dzieci-i-doroslych/ i sprawdzić zagadki dla dzieci i dorosłych. Każdy może sprawdzić i jak najbardziej korzystać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Wybrane dla Ciebie

instagram

Copyright © Widzę Podwójnie