TRYB JASNY/CIEMNY

Zdrowa rutyna

Rodzice malutkich dzieci wiedzą, że rutyna przy noworodkach oznacza poukładany dzień i możliwość znalezienia na wszystko czasu. Dla innych rutyna to znienawidzona monotonność.

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o zupełnie innej rutynie, tej zdrowej.

zdrowe nawyki

 

Nowy Rok - Nowa/Nowy Ja

Niemal większość z Nas na początku roku wypowiada te magiczne słowa Nowy Rok - Nowa Ja, Nowy Ja. Dla wielu z Nas ta magia, to tylko nadmuchane słowa nie znaczące zupełnie nic. Nowy Rok może okazać się datą idealną. Równy czas, od którego można zacząć liczyć. Inni powiedzą, że każdego dnia można rozpocząć coś nowego czy też zmienić stare. Też się z tym zgadzam, mimo tego Nowy Rok wzbudza w wielu z Nas chęć zmiany na lepsze.

zdrowa rutyna
W poszukiwaniu muszelek

Zdrowa rutyna

To co to właściwie jest, ta zdrowa rutyna? Przyzwyczajenia, które są dla Nas pożyteczne! Po prostu. Tak jak zjedzenie śniadania do maksymalnie godziny po wstaniu jest istotne i zdrowe dla naszego organizmu, tak i bardzo ważne są spacery!

 

 

Dlaczego spacer jest tak zdrowy?

rodzinne spacerowanie
Fot. Anna Polcyn
Niby to tylko spacer. A jednak lekarze potrafią przepisywać go na receptę. Nie dlatego, że bez niej nie można pójść na spacer, ale bez niej często o nim zapominamy. Będąc na dworze zazwyczaj pędzimy to tu, to tam. Sklep, praca, szkoła, zajęcia dodatkowe. Szybko ulicą wśród spalin. A najczęściej to trasa samochód-dom. Ciężko to nazwać spacerem.

A przecież świeże powietrze, np. w lesie czy nad morzem nie tylko potrafi zrelaksować. Wytwarza endorfiny, czujemy się szczęśliwsi. Mamy więcej siły i motywacji do działania. Zrelaksowany i naładowany energią mózg ma więcej pomysłów, a organizm więcej siły! Spacery dbają o Naszą sprawność i fizyczną i psychiczną!

Spacery pomagają Nam się zatrzymać, zawiesić oko na przyrodzie, pozwolić dostrzec nam małe cuda, które zdarzają się codziennie obok Nas! 

Spacer i wzmacnianie więzi rodzinnych

Zapewne każdy z Nas ma wspomnienia wspólnych rodzinnych wycieczek, z rodzicami. Może pamiętamy jak przez mgłę miejsce, ale pamiętamy uczucia jakie Nam towarzyszyły.

Spacery to czas, w którym możemy wzmocnić więzi, wtedy jesteśmy w 100% dla siebie. Nie ogranicza Nas telefon, telewizor czy miliony innych rozpraszaczy.

Po prostu zróbmy ze spacerów rutynę! To rutyna, która wyjdzie Nam na zdrowie!

spacer nad morzem
Fot. Anna Polcyn


Organizm nam podziękuje

Spacer:
- wzmacnia stawy, mięśnie i system odpornościowy
- pomaga dotlenić organizm, utrzymać prawidłową wagę
- obniża poziom stresu, uwalnia hormony szczęścia
 Autor: Anna Polcyn

Komentarze

 1. Chciałabym wrócić do tej rutyny dnia z niemowlakiem :D Z 2,5 latkiem już nie ma rutyny xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj też jest, kąpiele, posiłki, usypianie to nadal powinny być stale pory;)

   Usuń
 2. Ja codziennie spaceruje z córką, chodzimy do przedszkola i z na nogach, a mamy 1km więc to idealna długość na spacer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze jak macie ładny zielony teren po drodze to super sprawa ;)

   Usuń
 3. Dokładnie spacerowanie dba o Naszą sprawność i fizyczną i psychiczną. Ja np. zawsze lepiej się czuję gdy dłużej pospaceruje niezależnie od pogody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę też nad tym pomyśleć, by więcej właśnie chodzić i gdzie mogę nie korzystać ze samochodu :)

   Usuń
  2. Czasem sobie nie zdały sprawy jak zdrowym nawykiem jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu i spacery. I jak mówisz, róbmy to jak najczęściej ;)

   Usuń
 4. to prawda, ten rok zaczęłam jak każdy inny, nie planuję żadnych zmian, wszystko wychodzi spontanicznie, ale zdrowe nawyki, które wypracowałam w tamtym roku mam zamiar przenieść na ten i na kolejne ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja, ze względu na kontuzję kostki, muszę raczej statecznie siedzieć. Ale za to chcę wieczorną rutynę z ćwiczeniami sobie wyrobić. Na razie jestem dobrej myśli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po kontuzji też warto do ćwiczeń dołożyć spacery. Nic nie zastąpi świeżego powietrza ;)

   Usuń
 6. Staram się codziennie zabierać moją córkę na spacer, ale nie zawsze mi się to udaje, nad czym ubolewam. Od nowego roku jednak udaje mi się to robić regularnie. To bardzo ważne i staram się tego pilnować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że regularnie. Czasami w ciągu dnia po prostu brakuje czasu na wszystko ;)

   Usuń
 7. U mnie nie ma mowy o żadnej rutynie niestety. Moje dzieci chodzą do przedszkola ja do pracy a popołudnia są zawsze różne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie opisałaś rutynę, wspólne popołudnia. Rutyna nie zawsze musi oznaczać te same czynności, czasem może oznaczać po prostu codzienne wspólne spędzanie czasu ;)

   Usuń
 8. Spacery są u nas obowiązkowe, staram się wychodzić z synkiem dwa razy dziennie i jest to taka nasza rutyna. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie tez mnie kusi, by znowu spacerować. Jak dzieci były małe to jakoś tak trzeba było spacerować, a teraz je wypuszczam na podwórko, a sama gnuśnieję. Czas to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczerze mówiąc bardzo rzadko spaceruję i jest to mój błąd jednak muszę postarać się to zmienić, bo spacer jest niezwykle ważny - i to nie tylko dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że szczególnie przy małych dzieciach, trochę rutyny niezwykle się nam przydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię spacery i cieszę się, że o nich napisałaś. Na spacerze skupiamy się tylko na sobie i nic nas nie rozprasza. Warto więc na nie chodzić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja obiecałam sobie w nowym roku nie podjadac słodyczy ale jak narazie to nie za bardzo mi to wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z cukru ciężko zrezygnować, ale jak Ci się uda przez tydzień czy dwa, to Twój organizm się przyzwyczai. Ja tak odstawiłam cukier ;) Choć czasem sobie pozwalam ;)

   Usuń
 14. Moje dzieci muszą mieć stałe pory jedzenia posiłków, mycia się i zasypiania. Każda ingerencja w ten system powoduje totalną katastrofę w życiu rodzinnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To podobnie jak u Nas, inaczej wszystko się rozjeżdża ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Wybrane dla Ciebie

instagram

Copyright © Widzę Podwójnie