TRYB JASNY/CIEMNY

8 zabaw ruchowych dla dzieci. Zabawy w domu

Nadchodzi jesień i coraz częściej zamiast na dworze bawimy się w domu (ach ten deszcz…). Z moimi szkrabami wymyśliłam kilka zabaw, kilka znałam i zmodyfikowałam. Mam nadzieję, że i Wam i Waszym dzieciom też się spodobają tak bardzo jak nam!

Ciuchcia naśladuje

zabawy dla dzieci, zabawy w domu
Z moimi dziewczynami bardzo lubimy zabawę w „Jedzie pociąg”, ale ileż można jeździć po całym domu śpiewając w kółko to samo. Postanowiłam nieco zmienić zasady zabawy. W naśladującej ciuchci pierwsza osoba, prowadząca pociąg, jest osobą wykonującą jakiś ruch (np. idziemy wolno jak żółw albo klaszcze dłońmi w górze albo idzie i dwa razy obraca się w kółko, inwencja dowolna, ogranicza tylko wyobraźnia). Kolejne osoby naśladują pierwszą. Następnie ta osoba idzie na koniec i kolejna pokazuje swoje ruchy i tak aż do… kiedy się chce. Zabawa rozbudza wyobraźnię, uczy koncentracji i poprawia koordynację ruchową.

Lustrzane odbicie

To zabawa nieco podobna do tej powyższej, ale może być jej jeszcze inny wariant. Można naśladować to, co robi osoba naprzeciwko i być jej odbiciem. A można wykorzystać do tego lustro! Niech dzieci staną naprzeciwko lustra i stroją różne śmieszne miny. Można też mówić, jakie dzieci mają robić miny (radosna buzia, rozdrażniona). Zabawa daje wiele radości, a przy tym może być dobrą lekcją empatii, rozpoznawania różnych emocji.

Wolno, powoli

Do tej zabawy będzie nam potrzebny podkład muzyczny. Będzie nam potrzebna piosenka, która jest wolna, ale w pewnym momencie przyśpiesza swoje tempo. Kiedy muzyka jest wolna dzieci tańczą powoli, do rytmu, kiedy tępo się zwiększa skaczemy i dajemy upust emocjom. Zabawa rozwija zdolności taneczne, uczy poczucia rytmu i pozwala się wyszaleć. Super zabawa dla dzieci i rodziców. Fajne tak sobie czasem poszaleć z dziećmi J

Wolno, powoli – wersja druga

Powyższa zabawa może też się dobrze sprawdzić w innym wariancie. Podczas trwania piosenki udajemy jakieś zwierze (musimy się wcześniej umówić jakie), kiedy zmienia się tempo, zmieniamy też udawaną postać.

Wymyślamy teledysk

Tę zabawę rozpoczęłam od bardzo prostego układu. Zamiast kręcić się w kółko do „Stary niedźwiedź mocno śpi” pokazywałyśmy, co robi niedźwiedź (jak śpi, jak chrapie itd.). Takie pokazywanie sprawdzi się do wielu piosenek, dla starszych dzieci proponuję wymyślenie układu tanecznego. Naprawdę fajna zabawa, z której dzieci mają wiele frajdy. Świetnie rozbudza wyobraźnię. Do tego przy pokazywaniu łatwiej zapamiętuje się tekst piosenki, przez co ćwiczymy pamięć.

Jak znajdziemy to klaszczemy

Do tej zabawy również będzie nam potrzebna muzyka. Najlepiej sprawdzą się oczywiście piosenki dla dzieci. Przed puszczeniem muzyki trzeba się umówić, na jakie słowa klaszczemy i jak, np., kiedy usłyszymy nazwę zwierzęcia klaszczemy dwa razy, kiedy usłyszymy „drzewo” podskakujemy itp.). Zabawa wzmaga koncentrację, pamięć i koordynację ruchową.

Wymyślamy piosenkę edukacyjną

To zabawa o większym levelu trudności, choć wcale nie taka trudna jak się może wydawać. Ostatnio ze swoimi maluchami wymyśliłyśmy piosenkę, która uczyła liczyć i opisywać różne zwierzęta. Bardzo prosta, ale miałyśmy przy tym wiele zabawy. Szczególną frajdą dla dzieci przy tej zabawie jest możność grania na instrumentach. Ja coś tam brzdąkam na gitarze, więc od razu wymyśliłyśmy do tego rytm, a dzieci podchwyciły go na swoich zabawkowych ukulele.

Żaby skaczą w stawie

To zabawa, której oprócz muzyki będą potrzebne jeszcze poduszki. Rozstawiamy je na podłodze w pokoju, w takiej odległości by dziecko łatwo mogło skoczyć z jednej na drugą. Skaczemy na kolejną poduszkę na umówiony znak (zmiana tempa w muzyce, na dane słowo). Przy zabawie dzieci się wyszaleją, ale i popracują nad koordynacją ruchową.
Mam nadzieję, że zabawy Wam się spodobały i przyniosą Wam dużo radości. A jakie są Wasze ulubione zabawy ruchowe?
 
Autor: Anna Polcyn

Komentarze

 1. Super propozycje na leniwe jesienne wieczory. Aktywność przede wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze nie miałam pomysłów jak dzieci zająć , kilka ciekawych pomysłów zawsze się przyda 😁

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe pozycje, na pewno przetestujemy z synkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, polecamy się na przyszłość. Zapewne pojawi się jeszcze "zabawowy" post :)

   Usuń
 4. Bardzo fajne propozycje zabaw, idealne na jesienne, deszczowe dni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie jak i podobne zabawy wykorzystuje się w przedszkolach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedszkolna przygoda jeszcze przed nami, ale fajnie, że robię z nimi coś edukacyjnego, co praktykuje się i w przedszkolach :)

   Usuń
 6. Fajne propozycje, teraz gdy za oknem szybko ciemno można szalec w domu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba sobie jakoś radzić w te jesienne dni. Kreatywność się pobudza :)

   Usuń
 7. Ciekawe pomysły na zabawy, pewnie dzieciaki mają wiele frajdy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super pomysł na spędzanie czasu z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajne zabawy, moja córka dużo "przynosi" zabaw z przedszkola więc sama nie muszę zbyt wymyślać. Chętnie zaproponuję jej te Twoje

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo fajne propozycję na wspólną zabawę z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne pomysły na zabawę dla całej rodziny. Dzieciaki pewnie miały niezły ubaw ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Wybrane dla Ciebie

instagram

Copyright © Widzę Podwójnie